15.06.2024

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

OZ YODA je v likvidácii. Server yoda.sk je zrušený. Server nss.yoda.sk je prenesený do nss.rg65.sk.

Reportáž z Majstrovstiev Maďarska RG-65

Ahojte RGčkári!!!

Peťo Podhorný ma poprosil, aby som napísal report o Majstrovstvách Maďarska kategórie RG 65, ktorých som sa zúčastnil.

Takže stručne základné údaje ...

Termín konania: 10 - 11 Október, 2020

Miesto: jazero Velencei (neďaleko Budapešti smerom na Balaton )

Počasie: sobota bezvetrie 0-3km/h, slnečno, 20°C, nedeľa 10-15km/h, zamračené, ráno dážď, 10°C

Trajektória trate: Up&Down, zľava na pravo počas celých pretekov, v sobotu sa jazdilo na severnom móle, v nedeľu na východnom.

Počet účastníkov: 21 (1 junior - Molnár Máté, syn známeho maďarského výrobcu RG- 65 lodí a plachiet Imre Molnára - MolineaSails; ďalej len MS)

 

Súpiska súťažiacich:

Priezvisko meno

Lodná trieda

Označenie lode

Frekvencia

Illés Zoltán

RG65

HUN77

2,4 GHz

Országh Tibor

RG65

HUN 777

2,4 GHz

Peter Kovac

RG65

SVK 69

2,4 GHz

Kunvári Sándor

RG65

HUN 5

2,4 Ghz

Csontos Pál

RG65

Hun149

2.4 GHz

Tarlós István

RG65

HUN46

2,4 GHz

Szipli Tamás

RG65

75

40 MHz

Schulek János

RG65

Hun147

2,4 GHz

Marosi Mate

RG65

Hun 55

2.4 GHz

Zimmer Márton

RG65

HUN 117

2,4 GHz

Illés Dávid

RG65

HUN 100

2,4 Ghz

Forró Krisztián

RG65

HUN74

2,4 GHz

Molnár Máté (junior )

RG65

HUN9

2,4 GHZ

Molnár Imre

RG65

HUN19

2,4 GHZ

Zimmer András

RG65

HUN 47

2,4 GHz

Andras Lakatos

RG65

87

2,4 GHz

Kanozsai Zoltán

RG65

44

2,4 Ghz

Sólyom István

RG65

HUN 213

2,4 GHz

Berberovics Norbert

RG65

HUN 01

2.4 Ghz

Horváth Ádám

RG65

107

2,4 Ghz

Horváth Imre

RG65

108

2,4 Ghz

 

Nakoľko sobotňajších rozjazd som sa nemohol zúčastniť, mám len sprostredkované informácie od kolegov. V sobotu bolo veľmi pekné počasie, ale absolútne bez vetra. V skupine A aj B sa za celý deň ledva-ledva podarilo odjazdiť jednu kvalifikačnú a 2 ostré rozjazdy.

V nedeľu sa podmienky úplne zmenili. Rannú miernu spŕšku našťastie rozfúkal akurátny vánok vhodný na A-čkový rig a zhruba o 10:00 sme mohli odštartovať.

Vietor bol premenlivý, pričom na pravej strane súťažnej trate, kvôli vysokému brehu občas utíchol úplne, resp. bol veľmi turbulentný.

V skupine B vládol kľud, zato v "ostrej" A skupine sa viackrát stalo, že sa podarilo odštartovať až na tretí pokus. Väčšina lodí sa tlačila na spodnú štartovaciu bóju, pričom nebola núdza o veľa kontaktov, či vzájomných zaháknutí plachetníc. Csaba Forrai, ako hlavný rozhodca, začal takéto manévre tvrdo sankcionovať ... a veru bolo treba, lebo len tak sa skipperi dostatočne poučia.

Takto sme pekne odjazdili šesť rozjázd pre skupiny A aj B, teda spolu dvanásť. Nedeľňajšie rozjazdy sa ukončili o 15:00. Nasledovalo vyhodnotenie, pekné poháre a fľaše kvalitného Tokajského. Osobitne bol vyhodnotený junior Máté Molnár.

1.miesto: Forró Krisztián (GOTH XP od MS, plachty a swingrig MS)

2.miesto: Országh Tibor (PitBull vlastný, plachty a swingrig MS)

3.miesto: Kunvári Sándor (GOTH XP od MS, plachty a swingrig MS)

Čo sa týka použitej techniky na pretekoch, väčšina pretekárov jazdila s osvedčenou technikou od maďarskej firmy MolineaSails (GOTH XP a MANTA17, plachty aj lode). Imre si zaslúži ozaj potlesk, pretože pre podporu plachetníc triedy RG-65 robí veľmi veľa. Kvalita jeho modelov sa stále zlepšuje, pričom servis zabezpečoval priamo pri vode.

 

No a ako dopadol môj "výlet" ?

Bol som bohužiaľ jediný zahraničný účastník. Na prvú nedeľnú rozjazdu ma dali do B skupiny, kde som 80 % rozjazdy viedol a v závere ma len jedna dĺžka súperovho trupu obrala a výhru. Samozrejme s takýmto výsledkom som postúpil do A skupiny. Po prvej rozjazde v áčku som nemal celkom dobrý pocit z 9. miesta. Takticky som bol na tom dobre, ale moja Manta 2017 nemala dostatočnú stúpavosť (ostrosť) na vietor (cca. 5 stupňov jej chýbalo od konkurencie). S Imrem Molnárom sme trošku polaborovali s nastavením jib-u a tak som pokračoval.

Nasledujúce výsledky

4. miesto ( Zvykal som si na nové nastavenie oplachtenia, bol to veľký progres)

5. miesto ( Tu som daroval pred cieľovou rovinkou dve miesta súperom)

2. miesto ( S Krisztiánom Forróm ( celkovým víťazom pretekov) sme sa, ako jediní dvaja, chytili spodného kurzu a to sa nám vyplatilo. Len Tibi Országh nás vedel pred vracákom na cieľovú rovinku dohnať. Traja sme sa rútili kvalitným zaďákom na vracák, kde som sa vedel dostať medzi favoritov. Na cieľovej rovinke šiel prvý Tibi, ja som bol za ním tak 2 centimetre !!! Krisztián sa trošku prepadol. Mal som rýchlejšiu loď ako Tibi, ale nechcel som spôsobiť vzájomnú kolíziu, ani stratiť korekciou kurzu vietor z plachiet a tým aj rýchlosť, tak som sa uspokojil s 2. miestom. Csaba Forrai len pozeral, či dobre vidí našu "show" ... :-)

9. miesto (Krátky kontakt a zaháknutie sa so súperom na štarte v takej vysokej konkurencii je „smrteľné“. No a nabúrať do pravej spodnej bóje by sa už ozaj nepatrí :-)

6. miesto (Zbytočne som ostril loď na pravú spodnú, dostal som sa do bezvetria a nastal boj s "prírodou" )

Celkovo som ale nadmieru spokojný s konečným 9. miestom ... fantázia!!! Poviem vám, že súťažiť s takou "smečkou" výborných skipperov bol pre mňa zážitok :-).

Imre tvrdil, že ak by som aj v sobotu "skóroval" a v nedeľu nebol tak premenlivý vietor, tak by som mal veľkú šancu byť bližšie k pódiu. Jazdil som totiž, na dané podmienky, s ťažkým balastom a napriek tomu moja Manta 17 vykazovala úžasnú rýchlosť. :-)

Na záver... debatovalo sa, že budúci rok by sa v tejto lokalite zorganizoval európsky pohár RG65 (alebo Majstrovstvá Európy). Uvidíme , ale Csaba Forrai a jeho klub to zrejme myslí veľmi vážne.

Takže asi toľko. Dúfam, že rok 2021 bude pre nás RC plachetničkárov priaznivejší a opäť sa budeme stretávať ako na domácich, tak aj zahraničných podujatiach.

 

Navigare necesse est

S pozdravom,

Peter Kováč, SVK 69

 

Komentárov  

 
#4 smith-polymers 2020-10-14 14:42
Ďakujem Juraj,

Bol to zážitok. A tak, ako som už dávnejšie hovoril,,, konzistencia. Chodiť na preteky. Stretávať sa. Spoločné tréningy.
Mám toho v porovnaní s našou partiou veľmi málo naplachteneho( prvá moja sezóna), ale tohto roku sa mi podarilo zúčastniť na 10 pretekoch/ treningoch (3x RG a 7x IOM, Marblehead mi nevidalo) a to sa občas prejavilo už na istých rozjazdách a výsledkoch. Samozrejme individuálne pojazdenie je tiež potrebné. Tento druh modelarstva s modelarcinou nemá nič spoločného. Je to pretekarske RC plachtenie, technický šport. Menej sedieť doma v dielni a viac chodiť do prirody.

Krásny šport 8-)
 
 
#3 szaju61 2020-10-13 20:57
Super reportáž Peto :-)
 
 
#2 smith-polymers 2020-10-13 17:52
Ahoj Peťo,

Ďakujem za zverejnenie a dúfam, že každý si ten report vychutná :):)

S pozdravom,

Peter
 
 
#1 PeterP 2020-10-13 14:58
Chcem sa poďakovať Petrovi SVK69 za zaujímavú reportáž z nedaľekého Maďarska. V tomto "korona" období , kedy všetci čušíme doma obzvlášť potešila. Skoro, ako keby som tam bol ;-)
Jazero Velencei je cca jeden a pol hodiny autom z Bratislavy, tak dúfam, že budúci rok tam bude zo Slovenska početnejšia výprava.
 

You have no rights to post comments