14.11.2019

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

JAGATU

 JAGATU

            Túto zimu som ako lodný modelár nezaháľal, hoci priamo na lodiach som toho moc nespravil. Sústredil som sa viac na ich elektronické vybavenie.

  

            Hlavne som potreboval jednoduchý a spoľahlivý RC spínač pomocných funkcií ako sú: osvetlenie, navijaky,  siréna a podobne. Začal som teda programovať a skúšať a ladiť a zasa všetko meniť a tak dookola.

             Nakoniec to dopadlo tak, že som zariadenie doplnil o reguláciu jednosmerného motora a nakoniec aj o simulátor zvuku lodného motora. To už som sa pochválil blízkymi priateľom modelárom. Hlavne simulátorom zvuku boli takí nadšení, že mi nič neostávalo a pripravil som jeho viackusovú výrobu.

            Zariadenie prinesiem ukázať a predviesť na Senecký maják v sobotu 17. mája. Budem rád, ak vás zaujme.

  

            A čo ten záhadný nadpis JAGATU?!

             Tak som zariadenie nazval.

             Prečo?

             To nikomu neprezradím.

  

 

Popis zariadenia:

                  

 

JAGATU 238

 procesorom riadený spínač, PWM regulátor a generátor zvuku motora k RC súprave.

 Pripája sa na kanálové výstupy RC prijímača. Je schopný spracovať signál až z dvoch kanálov súčasne. Výstupom je spínanie zariadení s odberom prúdu až 2 A (kanál A), resp. až 4 A (kanál B) v troch režimoch: prepínač, spínač, reverzný spínač. Kanál B ďalej umožňuje voľbu režimu PWM regulácie jednosmerného motora (jednosmernú) alebo voľbu jedného zo štyroch generátorov zvuku motora: benzínový, naftový 1, naftový 2, parný. Vstup pre kanál B je zdvojený, čo umožňuje bezproblémové pripojenie regulátora motora     s BEC.

 Profesionálny plošný spoj s rozmermi len 30 x 40 mm je osadený SMD technológiou. Súčiastky sú len na jednej strane, druhá slúži na prichytenie.

Kanál A má dva samostatné výstupné spínače A1 a A2, ktoré sú riadené signálom z vysielača z neutrálnej polohy na jednu a druhú krajnú polohu. Každý spínač môže byť nastavený nezávisle na jeden z troch režimov.

Kanál B má jeden výstupný spínač B, ktorý môže byť riadený signálom z neutrálnej polohy na obe krajné polohy (ako pri obojsmernom regulátore) alebo z jednej krajnej polohy na druhú krajnú polohu (ako pri jednosmernom regulátore). Spôsob sa nastavuje automaticky po zapnutí.

Tri signálne LED sú trvale pripojené na výstupy spínačov A1, A2, B a indikujú stav spínača: spínač vypnutý - zhasnutá LED, spínač zapnutý - LED svieti.

Štvrtá LED, označená "power", signalizuje pripojenie zariadenia na napätie.

Všetky tri výstupy sú chránené proti indukovanému napätiu Shottkyho diódou pri spínaní induktívnej záťaže (motor, relé).

Režim každého spínača sa volí stlačením a pridržaním tlačítka SET. Vstup do voľby je signalizovaný tromi LED na výstupe spínačov. Ukončenie voľby je automatické, po uplynutí času, signalizované je zábleskom všetkých troch LED.

Spínané zariadenia sa pripájajú trojpinovým servo-konektorom, ktorým je súčasne vedené napájacie napätie a výstup spínača. Spínač spína na mínus pol napájania.

Zdroj pre prípojné zariadenia sa zapája na konektor BAT. Kvôli bezpečnosti sa doporučuje použiť tiež trojpinový konektor.

 

 

JAGATU AMP

špeciálny integrovaný nf zosilňovač určený na pripojenie k zariadeniu JAGATU 238 v režime generátora zvuku motora.

Výhodou je veľký rozsah napájacieho napätia:  3 až 12 V, maximálny výstupný výkon až 4 W (s chladením), impedancia pripojeného reproduktora min. 8 Ω.

Zariadenie sa pripája priamo a jednoducho trojžilovým servo-káblom so servo-konektormi na výstup OUT B.  Pripojenie je signalizované LED. Bez signálu LED svieti, so signálom zhasína.

Hlasitosť reprodukcie sa nastavuje mechanickým nastavením regulátora s označením "volume".

Profesionálny plošný spoj s rozmermi len 30 x 40 mm je osadený súčiastkami len na jednej strane, druhá slúži na prichytenie.

Pri používaní zariadenia spolu s JAGATU 238 je napätie BAT maximálne 12 V, resp. 3S LiXX alebo 12V Pb!

 

 

Schéma pripojenia:

 

 

 

 

 


Kontakt: jagatu(bod)rcc(zav)gmail(bod)com

 

       

Komentárov  

 
#17 Jack 2014-06-19 14:44
Doplnil som článok o:
"Tabuľka nastavenia - SET"

Ako som už písal v diskusii:
Citovanie Jack:

SET len stručne:
Stlačením tl. SET prejde zariadenie do nastavovania - na vysielači vychýlim páčku kanála, ktorého režim chcem nastaviť, na maximum - na zariadení sa začne rozsvecovať a zhasínať príslušná LED - počet rozsvietení určuje výber voľby podľa tabuľky nastavenia - páčku stiahnem späť - voľba sa zapíše do pamäte - zariadenie pracuje podľa nového nastavenia.


Poznámka: Poradie = počet rozsvietení LED.
 
 
#16 Jack 2014-05-31 14:42
Peter - Podľa schémy to funguje tak, že keď priložíš magnet, tak sa vypne napájanie; keď magnet zoberieš, tak sa napájanie pripojí.
Prakticky: Ráno dáš do plachetnice nabité baterky, priložím magnet a celý trup utesníš. Prídeš na preteky, odložíš magnet a jazdíš; cez prestávky priložíš magnet a šetríš baterky. Loď teda neotváraš.
Možno by bolo dobré mať vyvedený konektor na nabíjanie bateriek, aby sa loď nemusela vôbec otvárať.
Peter, budem čosi objednávať v GME, tak objednám aj tieto súčiastky a zbastlím ti to - o.k.
 
 
#15 PeterP 2014-05-30 16:57
Neviem, či som správne pochopil, ale spína sa to tak, že sa k tomu priloží magnet. Len nevim, či ten magnet tam je celý čas ( pri zapnutí) alebo len sa krátkodobým priložením magnetu spínač zapne.
Každopádne by som skúšobnú vzorku zaplatil, ak by sa ti chcelo bastliť.
 
 
#14 Jack 2014-05-30 14:58
Peter - pozeral som súčiastky, dalo by sa vybrať v GME BA.
Ak by si chcel, tak ti to zbastlím - za cenu súčiastok, ako vždy.
 
 
#13 PeterP 2014-05-30 13:23
Oto,keď si tak profesionálne vyrobil zvukový modul, nechelo by sa ti pozrieť sa na toto ?

Je to magnetický vypínač do trupu plachetnice.
rg-andy.blogspot.sk/2011/08/magnetschalter-selbstgebaut.html
 
 
#12 Jack 2014-05-20 16:45
Výstupy JGT : A1, A2, sú určené práve na spínanie takých zariadení (dokáže to aj výstup B).
Je ale možné, že budú aj generátory "lodných zvukov" JGT.
 
 
#11 Ivanhoe 2014-05-19 20:26
a nebolo by jednoduchšie vyrobiť druhý generátor ktorý by prehrával zvuky trúby a sirény a bol by zapínaný cez JGT výstupy A1 a A2?
 
 
#10 Jack 2014-05-19 15:26
Je v tom háčik!
Keď "trúba" húka, tak program nemôže nič robiť, nemôže ju krátko prerušiť a potom znova húkať, musí len húkať.
V mojom zapojení je možná len jedna funkcia. Prepínanie svetiel je možné len preto, že zvuk motora má medzery, pauzy medzi otočkami - vtedy prepínajú prepínače.
Ale - nikdy nehovorím nikdy!
Pouvažujem.
 
 
#9 PeterP 2014-05-19 14:41
Oto,
ešte ma napadlo, či by sa nedal vyrobiť/ naprogramovať nejaký generátor zvuku lodného zvonu, trúby, fog hornu a podobne? Napríklad namiesto tých svetelných obvodov.
 
 
#8 PeterP 2014-05-19 14:20
Citovanie marian_r:
Je také pravidlo: Ak sa plachty trepocú, všetci sa kapitánovi smejú.

Okrem tých, čo nevedia, že sa majú smiať :-)
 

You have no rights to post comments