14.11.2019

Tento server používa cookies. Ak nesúhlasíte s cookies, pozerajte prosím na základe nariadenia EÚ iné stránky.

• Hľadá sa webmaster pre túto stránku. Informácie - mail dole. •

Twist nie je len tanec ...

Keď si do vyhľadávača zadáte slovo twist, hneď na začiatku vám  wikipedia  ponúkne vysvetlenie, že sa jedná o druh tanca, ktorého názov vznikol od krútenia sa. A sme tam kde potrebujeme.  Twist v jachtingu predstavuje geometrické skrútenie plachiet. 

Podrobnejšie vysvetlenie téorie nájdete napríklad v tomto článku  http://minisail.cz/clanky/trim-a-jizda-s-plachetnici

Na RGčkach  je možne nastaviť twist hlavnej plachty aj kosatky. 

Princíp nastavania je v tom, že  povolíte alebo napnete  zadný lem plachty.  U  hlavnej plachty sa to robí zvyčajne  pomocou kikingu.  Ak ide zadný koniec rahna smerom hore twist sa zväčšuje. Ak naopak ide rahno smerom dole , twist sa zmenšuje a plachta je plochšia.

Druhou možnosťou upravy twistu je dopnutie zadného stehu ( lanko medzi vrcholom sťažňa resp. výložníka ( crane) a zrkadlom trupu. 

Týmto upravujeme priehyb sťažňa a tým aj skrútenie plachty.  Tento spôsob je uplatnený aj na plachtách typu swing rig s tým rozdielom, že zadný steh nie je fixovaný o zrkadlo, ale o zadný koniec pevného rahna. Tu treba povedať, že zmena zakrivenia sťažňa sa dá robiť len do určitej miery.  Súvisi to so strihom plachty, ktorej predný lem by mal byť prispôsobený tvrdosti  a krivke ohybu sťažna.  Ak to  s doťahovaním zadného stehu preženiete,  plachta sa začne  plošne deformovať a vzniknú na nej vlny, čo samozrejme nie je k prospechu veci. 

Twist u kosatky sa obvykle upravuje dopnutím alebo povolením lanka pozdlž zadného lemu kosatky ( medzi rahnom a horným rohom ). Zatiaľ čo u hlavnej  plachty sa zväčšovaním twistu "pretáča"  horná časť plachty voči spodnej ( rovina rahna) , u kosatky sa zmenou twistu zväčší alebo zmenší "brucho" plachty vo zvislom smere. Kvôli tomu je dobré, aby medzi horným rohom kosatky aj jej uchytením na sťažni bola dostatočná diferencia aby lanká mali kde "pracovať".

Ešte jednou možnosťou úpravy twistu je, ak na to máte prispôsobenú takeláž, že povolíte  úvaz zadného rohu plachty.  Tým však meníte  čiastočne aj uhol nábehu plachty. S uhlami nábehu plachty súvisí aj veľkosť dýzy (slot) medzi kosatkou a hlavnou plachtou. Jej funkcia je vysvetlená taktiež vo vyššie uvedenom odkaze.  Ovbyklé nastavenie  uhlov  oplachtenia bermudského typu pri plne pritiahnutej plachte ( zavretej) je 5 pre hlavnú plachtu a 100 pre kosatku. Myslí sa uhol medzi plachtou a pozdĺžnou osou lode.   

Optimalne zladiť  celé oplachtenie nie je tak celkom jednoduché a vyžaduje  trochu času a laborovania. Navyše twist hlavnej palchty má vplyv na záveternosť a náveternosť lode a mal by sa  do istej miery prispôsobovať sile vetra, v ktorom  jazdíte.  Dôležité je pochopiť zakladne nastavenie a potom na vode, najlepšie v konfrontácii s ostatnými modelmi postupne dolaďovať twist. 

A k tomu poslúžia nasledujúce názorné obrázky ( zdroj: rcgroups.net),  ktoré objavil Peter SVK 77 a boli vlastne inšpiráciou k spísaniu týchto pár riadkov.

Happy sailing !

 

  

 

You have no rights to post comments